Otto von Arnold (KD)

Otto von Arnold (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Lantbrukare/civilekonom/jur.kand.
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-02-21

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-11-05 – 2013-02-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2013-02-21
    • Ledamot 2007-11-12 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Suppleant 2009-02-20 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Särskild nämnd för barn under 15 år som begår brott

Motion 2011/12:So556 av Otto von Arnold (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:So556 av Otto von Arnold KD Särskild nämnd för barn under 15 år som begår brott KD642 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en särskild nämnd som behandlar brott begångna av barn under 15 år. Särskild nämnd för barn


Utskottsberedning: 2012/13:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So556 av Otto von Arnold (KD) (doc, 46 kB) Motion 2011/12:So556 av Otto von Arnold (KD) (pdf, 110 kB)

Privat sparande

Motion 2011/12:Sk380 av Otto von Arnold (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:Sk380 av Otto von Arnold KD Privat sparande KD742 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en utredning om hur en förändring av skattesystemet kan stimulera ett ökat privat sparande. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2011/12:SkU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:Sk380 av Otto von Arnold (KD) (doc, 48 kB) Motion 2011/12:Sk380 av Otto von Arnold (KD) (pdf, 140 kB)

Styrmedel för att minska transporternas oljeberoende

Motion 2011/12:N363 av Otto von Arnold (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:N363 av Otto von Arnold KD Styrmedel för att minska transporternas oljeberoende KD738 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det finns ett behov av att regeringen på kort sikt klargör sin linje vad gäller långsiktiga


Utskottsberedning: 2011/12:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N363 av Otto von Arnold (KD) (doc, 49 kB) Motion 2011/12:N363 av Otto von Arnold (KD) (pdf, 126 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.