Otto von Arnold (KD)

Otto von Arnold (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Lantbrukare/civilekonom/jur.kand.
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-02-21

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-11-05 – 2013-02-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2013-02-21
    • Ledamot 2007-11-12 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Suppleant 2009-02-20 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ersättning för avbrott på elnät

Skriftlig fråga 2009/10:333 av von Arnold, Otto (kd)

den 11 december Fråga 2009/10:333 Ersättning för avbrott på elnät av Otto von Arnold kd till näringsminister Maud Olofsson c Med avbrottsersättningen har elnätsbolagen fått incitament för att i snabb takt se över och rusta upp sina elnät. Kritik har under åren framförts mot att lagen bland annat inte tar hänsyn

Inlämnad: 2009-12-11 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Den nya havsmiljömyndigheten

Skriftlig fråga 2009/10:128 av von Arnold, Otto (kd)

den 23 oktober Fråga 2009/10:128 Den nya havsmiljömyndigheten av Otto von Arnold kd till miljöminister Andreas Carlgren c Det är glädjande att regeringen gör en nödvändig ansats till ett samlat grepp över havsmiljöfrågor och låter från den 1 januari 2011 skapa en havsmiljömyndighet. Denna expertmyndighet kommer

Inlämnad: 2009-10-23 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Redovisning av skatter på lönebeskedet

Motion 2009/10:Sk540 av Mikael Oscarsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk540 av Mikael Oscarsson m.fl. kd Redovisning av skatter på lönebeskedet kd839 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att synliggöra skatter på lönebeskedet. Motivering Vi vet att alltifrån arbetsgivaravgifter till


Utskottsberedning: 2009/10:SkU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk540 av Mikael Oscarsson m.fl. (kd) (doc, 41 kB) Motion 2009/10:Sk540 av Mikael Oscarsson m.fl. (kd) (pdf, 129 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.