Otto von Arnold (KD)

Otto von Arnold (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Lantbrukare/civilekonom/jur.kand.
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-02-21

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-11-05 – 2013-02-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2013-02-21
    • Ledamot 2007-11-12 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-02-21
    • Suppleant 2009-02-20 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vattendirektivet och genomförandet i svensk lag

Interpellation 2008/09:457 av Pålsson, Anne-Marie (m)

den 14 april Interpellation 2008/09:457 Vattendirektivet och genomförandet i svensk lag av Anne-Marie Pålsson m till miljöminister Andreas Carlgren c I december 2003 infördes vattendirektivet i svensk lagstiftning. I korthet innebär det att Sverige delas in i fem vattendistrikt. Indelningen görs efter vattendragens

Inlämnad: 2009-04-14 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vattendirektivet och genomförandet i svensk lag

med anledning av prop. 2008/09:150 Offentlighets- och sekretesslag

Motion 2008/09:kd121 av Otto von Arnold (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:kd121 av Otto von Arnold kd med anledning av prop. 2008/09:150 Offentlighets- och sekretesslag kd121 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om förändring av 25 kap. 11 i regeringens förslag till Offentlighets- och sekretesslag enligt vad som i motionen anförs. Motivering Patientnämndens

2009-04-03

Motion 2008/09:kd121 av Otto von Arnold (kd) (doc, 41 kB)

Argentinas hantering av rättegångar mot diktaturens mordanklagade

Interpellation 2008/09:240 av von Arnold, Otto (kd)

den 8 januari Interpellation 2008/09:240 Argentinas hantering av rättegångar mot diktaturens mordanklagade av Otto von Arnold kd till utrikesminister Carl Bildt m Den 27 januari 1977 försvann 17-åriga svenskättade Dagmar Hagelin i Argentina då hon misstogs för en annan person. Hagelin greps, skottskadades och fördes

Inlämnad: 2009-01-08 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Argentinas hantering av rättegångar mot diktaturens mordanklagade

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.