Olle Larsson (SD)

Olle Larsson (SD)

Tidigare ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2013-03-11 – 2013-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2013-03-20 – 2013-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2013-05-31 – 2013-09-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 19 september 2013 Frågestund
Interpellationsdebatt 2012/13:488 av Larsson, Olle (SD) 15 augusti 2013 Sametinget
Frågestund 30 maj 2013 Frågestund
Interpellationsdebatt 2012/13:390 av Larsson, Olle (SD) 21 maj 2013 Samernas ställning som ursprungsbefolkning

Saklig grund och objektiv formulering av miljömålet för fjällen

Motion 2013/14:MJ215 av Olle Larsson (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ215 av Olle Larsson SD Saklig grund och objektiv formulering av miljömålet för fjällen SD67 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att jämställa andra ursprungliga näringar och kulturer med rennäringen och samekulturen


Utskottsberedning: 2013/14:MJU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ215 av Olle Larsson (SD) (doc, 57 kB)

Tjänstemannaansvar och tidsbegränsade förordnanden

Motion 2013/14:K212 av Olle Larsson (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:K212 av Olle Larsson SD Tjänstemannaansvar och tidsbegränsade förordnanden SD66 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa tjänstemannaansvar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2013/14:KU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:K212 av Olle Larsson (SD) (doc, 54 kB)

Samma rättigheter till jakt och fiske

Motion 2013/14:MJ213 av Olle Larsson (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ213 av Olle Larsson SD Samma rättigheter till jakt och fiske SD55 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att alla som bor på statlig mark där renskötsel är tillåten ska ha samma rättigheter till jakt och fiske oavsett


Utskottsberedning: 2013/14:MJU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ213 av Olle Larsson (SD) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se