Ola Sundell (M)

Ola Sundell (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Skogsmästare/Gymnastikdirektör
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-02-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-11-28 – 2004-09-23
    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-11-27
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2011-04-06 – 2015-02-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2003-12-17 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ölskatten för små bryggerier

Motion 2008/09:Sk453 av Ola Sundell (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Sk453 av Ola Sundell m Ölskatten för små bryggerier m1477 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en förändring av ölskatten för små bryggerier. Motivering Sverige ska bli det ledande matlandet i Europa, det är en tydlig


Utskottsberedning: 2008/09:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sk453 av Ola Sundell (m) (doc, 40 kB) Motion 2008/09:Sk453 av Ola Sundell (m) (pdf, 127 kB)

Ökad rättstrygghet i glesbygden

Motion 2008/09:Ju372 av Ola Sundell (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju372 av Ola Sundell m Ökad rättstrygghet i glesbygden m1851 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett ökat samarbete för att stärka rättstryggheten i glesbygden. Motivering Fler utbildade poliser i glesbygden och


Utskottsberedning: 2008/09:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju372 av Ola Sundell (m) (doc, 39 kB) Motion 2008/09:Ju372 av Ola Sundell (m) (pdf, 126 kB)

Gårdsförsäljning av egenproducerad cider

Motion 2008/09:So458 av Per Bill m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2008/09:So458 av Per Bill m.fl. m Gårdsförsäljning av egenproducerad cider m1968 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om gårdsförsäljning av egenproducerad cider. Motivering På 1990-talet upphörde flera av monopolen på alkoholområdet,


Utskottsberedning: 2008/09:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So458 av Per Bill m.fl. (m) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.