Ola Sundell (M)

Ola Sundell (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Skogsmästare/Gymnastikdirektör
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-02-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-11-28 – 2004-09-23
    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-11-27
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2011-04-06 – 2015-02-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2003-12-17 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1996/97:100 Ett nytt system för skattebetalningar, m.m.

Motion 1996/97:Sk48 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk48 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:100 Ett nytt system för skattebetalningar, m.m. Inledning Med stöd av Socialdemokraterna och Centerpartiet beslutade riksdagen för ett par år sedan att ändra på reglerna för företagens redovisning och uppbörd av mervärdesskatt.


Utskottsberedning: -------------1996/97:SkU23
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:117 Ny förmögenhetsskattelagstiftning

Motion 1996/97:Sk44 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk44 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:117 Ny förmögenhetsskattelagstiftning Regeringen avser att åter införa förmögenhetsskatt Förmögenhetsskatten har långtgående skadeverkningar för samhällsekonomin. Den slår dessutom hårt mot enskilda människor som inte har höga


Utskottsberedning: -1996/97:SkU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition

Motion 1996/97:Fi90 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi90 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonominska vårproposition I vårpropositionen lägger regeringen ett antal förslag om skatteförändringar. Tobaksskatten höjs kraftigt och elskatten höjs för hushållen med en dryg miljard kronor. Förmögenhetsskatten


Utskottsberedning: ------1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.