Ola Sundell (M)

Ola Sundell (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Skogsmästare/Gymnastikdirektör
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-02-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-11-28 – 2004-09-23
    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-11-27
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2011-04-06 – 2015-02-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2003-12-17 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1994/95:203 Finansiering av medlemskapet i Europeiska unionen

Motion 1994/95:Sk58 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Sk58 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:203 Finansiering av medlemskapet i Europeiska unionen I proposition 1994/95:203 föreslås de återstående åtgärder som enligt regeringen bör finansiera avgiften för medlemskapet i den Europeiska unionen. Utgångspunkten för förslagen


Utskottsberedning: --------1994/95:SkU28
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:202 Mervärdesskatten på omsättning av begagnade varor, m.m.

Motion 1994/95:Sk53 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Sk53 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:202 Mervärdesskatten på omsättning av begagnade varor, m.m. I syfte att anpassa de svenska momsreglerna till de regler som antagits inom EG föreslår regeringen bland annat att rätten till avdrag för fiktiv skatt slopas. Med anledning


Utskottsberedning: ---1994/95:SkU27
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av 1994/95:182 Beskattning av fri hälso- och sjukvård samt vissa andra förmåner

Motion 1994/95:Sk48 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Sk48 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:182 Beskattning av fri hälso- och sjukvård samt vissa andra förmåner Regeringen har i propositionen avvikit i förhållande till utredningens mening och föreslagit avdragsbegränsningar när det gäller kostnader för anställdas icke


Utskottsberedning: --1994/95:SkU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.