Ola Sundell (M)

Ola Sundell (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Skogsmästare/Gymnastikdirektör
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-02-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-11-28 – 2004-09-23
    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-11-27
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2011-04-06 – 2015-02-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2003-12-17 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Grundläggande principer i vår demokrati och i vårt rättssamhälle

Interpellation 2005/06:98 av Sundell, Ola (m)

den 8 november Interpellation 2005/06:98 av Ola Sundell m till statsminister Göran Persson s Grundläggande principer i vår demokrati och i vårt rättssamhälle I regeringsformen, 11 kap. 7 står bland annat att ingen myndighet, ej heller riksdagen, får bestämma hur förvaltningsmyndighet skall i särskilt fall besluta

Inlämnad: 2005-11-08 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Försvarsberedningens fortsatta arbete

Interpellation 2005/06:42 av Sundell, Ola (m)

den 14 oktober Interpellation 2005/06:42 av Ola Sundell m till försvarsminister Leni Björklund s Försvarsberedningens fortsatta arbete Genom försvarsbeslutet 2004 har den socialdemokratiska regeringen tagit principiellt avgörande steg att medvetet ge Miljöpartiet och Vänsterpartiet ett avgörande inflytande över

Inlämnad: 2005-10-14 Besvarare: Leni Björklund (S)

innebörden av försvarsbeslutet

Interpellation 2004/05:394 av Sundell, Ola (m)

den 17 februari Interpellation 2004/05:394 av Ola Sundell m till försvarsminister Leni Björklund om innebörden av försvarsbeslutet Efter försvarsbeslutet 2004 saknas en tydlig viljeinriktning. Den nödvändiga omställningen mot ett mindre försvar med hög insatsberedskap är på väg att misslyckas. Omställningen som vi

Inlämnad: 2005-02-17 Besvarare: Leni Björklund (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.