Ola Sundell (M)

Ola Sundell (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Skogsmästare/Gymnastikdirektör
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-02-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2004-09-23
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-11-28 – 2004-09-23
    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-11-27
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2011-04-06 – 2015-02-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2003-12-17 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Energipolitiken och konsekvenser för företagen

Skriftlig fråga 2005/06:2099 av Sundell, Ola (m)

den 1 september Fråga 2005/06:2099 av Ola Sundell m till näringsminister Thomas Östros s Energipolitiken och konsekvenser för företagen Det här är bara början, att vi går ut nu. Vi är först ut på galgbacken. Det kommer att komma fler. Det är ingen som kan överleva på de här elpriserna.Så sade Gunnar Skoog som är

Inlämnad: 2006-09-01 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Sveriges åtaganden för Nordic Battle Group efter 2011

Skriftlig fråga 2005/06:1882 av Sundell, Ola (m)

den 27 juni Fråga 2005/06:1882 av Ola Sundell m till försvarsminister Leni Björklund s Sveriges åtaganden för Nordic Battle Group efter 2011 Ett svenskt deltagande i olika internationella insatser är en viktig del i den svenska säkerhetsstrategin. Genom att delta i internationell krishantering tillsammans med andra

Inlämnad: 2006-06-27 Besvarare: Leni Björklund (S)

Försämring för säsongsberoende företag

Skriftlig fråga 2005/06:1721 av Sundell, Ola (m)

den 31 maj Fråga 2005/06:1721 av Ola Sundell m till statsrådet Hans Karlsson s Försämring för säsongsberoende företag Regeringen fick i förra veckan igenom en förändring i lagen om anställningsskydd. Den nya anställningsformen, så kallad fri visstidsanställning, tar bort möjligheten till säsongsanställning. Man

Inlämnad: 2006-05-31 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.