Ola Möller (S)

Ola Möller (S)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 329
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865230
E-post ola.moller[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-11-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 19 september 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:CU18 13 juni 2019 Fler tillval för hyresgäster
Debatt om förslag 2018/19:CU17 13 juni 2019 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt
Debatt om förslag 2018/19:UU6 8 maj 2019 Europarådet

Rättvisare skatter

Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. S Rättvisare skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur en likformig beskattning av förvärvsinkomster kan återinföras inom ramen för en reformering av skattesystemet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SkU

Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2325 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Rättvisa skatter

Motion 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. S Rättvisa skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om rättvisa skatter och tillkännager detta för regeringen. Motivering När det så kallade jobbskatteavdraget infördes innebar det att skatten sänktes för dem som

2019-10-03

Motion 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3285 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Livslångt lärande

Motion 2019/20:1396 av Yasmine Bladelius m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:1396 av Yasmine Bladelius m.fl. S Livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om livslångt lärande och tillkännager detta för regeringen. Motivering För oss socialdemokrater är arbetslinjen ett uttryck för en politisk värdering alla


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:1396 av Yasmine Bladelius m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:1396 av Yasmine Bladelius m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se