Monica Öhman (S)

Monica Öhman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel undersköterska
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 2002-06-14
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-05-31
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1990-01-18 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1990-01-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1995-01-01 – 1997-09-30
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-06-15
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbildningsplatser till kvalificerad yrkesutbildning

Motion 2001/02:Ub502 av Birgitta Ahlqvist och Monica Öhman (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub502 av Birgitta Ahlqvist och Monica Öhman s Utbildningsplatser till kvalificerad yrkesutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utbildningsplatser för den kvalificerade yrkesutbildningen. Motivering Den 1 januari


Utskottsberedning: 2001/02:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Rekrytering till universitetsstudier

Motion 2001/02:Ub499 av Kristina Zakrisson och Monica Öhman (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub499 av Kristina Zakrisson och Monica Öhman s Rekrytering till universitetsstudier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om studieförbund och folkhögskolor i rekrytering till universitetsstudier. Motivering Trots regeringens


Utskottsberedning: 2001/02:UbU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Sköterskors kunnande

Motion 2001/02:So554 av Monica Öhman och Birgitta Ahlqvist (s)

Motion till riksdagen 2001/02:So554 av Monica Öhman och Birgitta Ahlqvist s Sköterskors kunnande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om sköterskors arbete. Motivering Idag återfinns en stor grupp mycket kompetenta personer inom vården som blivit beskurna


Utskottsberedning: 2001/02:SoU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se