Mikael Odenberg (M)

Mikael Odenberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Egen företagare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2007-09-17
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-03-19 – 1990-04-19
    • Ersättare 1987-04-27 – 1987-06-01
    • Näringsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2003-11-20 – 2006-10-01
    • Förste vice ordförande 2003-11-19 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2003-11-23
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-11-24
    • Suppleant 2002-04-04 – 2002-09-29
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2003-11-24 – 2007-09-18
    • Valberedningen

    • Ledamot 2003-12-08 – 2006-10-06
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2006-10-06 – 2007-09-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:500 av Rådberg, Peter (mp) 15 maj 2007 Kärnvapen i Göteborgs hamn
Frågestund 10 maj 2007 Frågestund
Frågestund 22 mars 2007 Frågestund
Interpellationsdebatt 2006/07:385 av López, Karla (mp) 19 mars 2007 Åtgärder på nationell nivå mot klusterbomber

Kärnvapen i Göteborgs hamn

Interpellation 2006/07:500 av Rådberg, Peter (mp)

den 27 april Interpellation 2006/07:500 Kärnvapen i Göteborgs hamn av Peter Rådberg mp till försvarsminister Mikael Odenberg m I maj månad kommer den största militära övningen sedan kalla kriget att genomföras i Östersjön. Sammanlagt ska mer än 80 fartyg och 15 000 man öva i farvattnen mellan Sverige och Polen.

Inlämnad: 2007-04-27 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kärnvapen i Göteborgs hamn

Åtgärder på nationell nivå mot klusterbomber

Interpellation 2006/07:385 av López, Karla (mp)

den 5 mars Interpellation 2006/07:385 Åtgärder på nationell nivå mot klusterbomber av Karla López mp till försvarsminister Mikael Odenberg m Nyligen avslutades en internationell regeringskonferens i Oslo om klustervapen. Slutdeklarationen från mötet slår fast att ett internationellt förbud av klustervapen ska vara

Inlämnad: 2007-03-05 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder på nationell nivå mot klusterbomber

Tolkning av artikel 296 i fördraget på området för försvarsupphandling

Interpellation 2006/07:364 av Messing, Ulrica (s)

den 1 mars Interpellation 2006/07:364 Tolkning av artikel 296 i fördraget på området för försvarsupphandling av Ulrica Messing s till försvarsminister Mikael Odenberg m Kommissionen har nyligen skickat ut ett tolkningsmeddelande om tillämpning av artikel 296 i fördraget på området för försvarsupphandling. Syftet

Inlämnad: 2007-03-01 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tolkning av artikel 296 i fördraget på området för försvarsupphandling

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se