Nina Larsson (FP)

Nina Larsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Värmlands län
Titel Officer
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-10-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-04-27 – 2011-10-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kommunsammanslagning

Motion 2012/13:K381 av Nina Larsson (FP)

Motion till riksdagen 2012/13:K381 av Nina Larsson FP Kommunsammanslagning FP1115 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda en riksomfattande kommunsammanslagningsreform. Motivering Mellan landets 290 kommuner finns mycket stora skillnader


Utskottsberedning: 2012/13:KU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:K381 av Nina Larsson (FP) (doc, 56 kB) Motion 2012/13:K381 av Nina Larsson (FP) (pdf, 124 kB)

Dalsland och Värmland kan växa

Motion 2012/13:T357 av Anita Brodén och Nina Larsson (FP)

Motion till riksdagen 2012/13:T357 av Anita Brodén och Nina Larsson FP Dalsland och Värmland kan växa FP824 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tillgången till bredband i Dalsland och Värmland. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2012/13:TU2 2012/13:UbU3 2013/14:TU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2012/13:T357 av Anita Brodén och Nina Larsson (FP) (doc, 67 kB) Motion 2012/13:T357 av Anita Brodén och Nina Larsson (FP) (pdf, 171 kB)

Stärk den nordiska triangeln

Motion 2012/13:T293 av Nina Larsson (FP)

Motion till riksdagen 2012/13:T293 av Nina Larsson FP Stärk den nordiska triangeln FP1116 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att stärka nordiska triangelns stråk mellan Oslo, Karlstad och Stockholm. Motivering En central del av Norden är stråket


Utskottsberedning: 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:T293 av Nina Larsson (FP) (doc, 53 kB) Motion 2012/13:T293 av Nina Larsson (FP) (pdf, 116 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.