Nina Larsson (FP)

Nina Larsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Värmlands län
Titel Officer
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-10-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-04-27 – 2011-10-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nya möjligheter för Dalsland och Värmland

Motion 2010/11:N333 av Anita Brodén och Nina Larsson (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:N333 av Anita Brodén och Nina Larsson FP Nya möjligheter för Dalsland och Värmland fp1075 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om människors nya möjligheter att verka och bo i Dalsland och Värmland. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2010/11:NU2 2010/11:NU20 2010/11:NU8 2010/11:TU20 2010/11:UbU12
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2010/11:N333 av Anita Brodén och Nina Larsson (FP) (doc, 55 kB) Motion 2010/11:N333 av Anita Brodén och Nina Larsson (FP) (pdf, 162 kB)

Globaliseringsrådet

Motion 2010/11:Ub351 av Nina Larsson (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub351 av Nina Larsson FP Globaliseringsrådet fp1228 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ta till vara de förslag som Globaliseringsrådet lämnade i sin slutrapport. Motivering Globaliseringsrådet leddes av Lars


Utskottsberedning: 2010/11:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub351 av Nina Larsson (FP) (doc, 50 kB) Motion 2010/11:Ub351 av Nina Larsson (FP) (pdf, 161 kB)

Dansbandsmoms

Motion 2010/11:Sk334 av Nina Larsson och Lars Tysklind (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk334 av Nina Larsson och Lars Tysklind FP Dansbandsmoms fp1209 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av mervärdesskattesatserna inom kultur och besöksnäring. Motivering I dagsläget beskattas ett uppträdande


Utskottsberedning: 2010/11:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk334 av Nina Larsson och Lars Tysklind (FP) (doc, 46 kB) Motion 2010/11:Sk334 av Nina Larsson och Lars Tysklind (FP) (pdf, 119 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.