Nina Larsson (FP)

Nina Larsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Värmlands län
Titel Officer
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-10-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-04-27 – 2011-10-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Situationen i Afghanistan och de afghanska flyktingarna i Sverige

Skriftlig fråga 2007/08:1589 av Larsson, Nina (fp)

den 28 augusti Fråga 2007/08:1589 Situationen i Afghanistan och de afghanska flyktingarna i Sverige av Nina Larsson fp till statsrådet Tobias Billström m FN:s flyktingorganisation UNHCR slår fast att situationen i Afghanistan och dess huvudstad Kabul har försämrats kraftigt under de senaste månaderna. Man anser

Inlämnad: 2008-08-28 Besvarare: Tobias Billström (M)

Barns utsatthet i utlänningslagen

Skriftlig fråga 2007/08:1463 av Larsson, Nina (fp)

den 9 juli Fråga 2007/08:1463 Barns utsatthet i utlänningslagen av Nina Larsson fp till statsrådet Tobias Billström m I en skrivelse till regeringen har Barnombudsmannen reagerat på det faktum att föräldrar tvingas lämna sina barn och resa till sitt hemland eller annat land för att där ansöka om uppehållstillstånd

Inlämnad: 2008-07-09 Besvarare: Tobias Billström (M)

Fängslad iransk aktivist

Skriftlig fråga 2007/08:1441 av Larsson, Nina (fp)

den 3 juli Fråga 2007/08:1441 Fängslad iransk aktivist av Nina Larsson fp till utrikesminister Carl Bildt m I Voice of Americas persiska tv-program den 30 juni 2008 framträdde en av Irans mest kända politiska fångar, Ahmad Batebi. Han flydde från fängelset under en permission och befinner sig nu i USA. Ahmad Batebi

Inlämnad: 2008-07-03 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.