Nina Larsson (FP)

Nina Larsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Värmlands län
Titel Officer
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-10-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-04-27 – 2011-10-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:NU3 7 december 2011 Utgiftsområde 21 Energi
Debatt om förslag 2009/10:FöU8 19 maj 2010 Försvarsmaktens personalförsörjning m.m.
Debatt om förslag 2009/10:TU14 14 april 2010 Cykelfrågor
Debatt om förslag 2009/10:MJU17 17 februari 2010 Skogspolitik

Dokument:

Dalsland och Värmland inför nya utmaningar

Motion 2009/10:N369 av Anita Brodén och Nina Larsson (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:N369 av Anita Brodén och Nina Larsson fp Dalsland och Värmland inför nya utmaningar fp1156 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om människors nya möjligheter att verka och bo i Dalsland och Värmland. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:NU2 2009/10:NU25 2009/10:SkU26 2009/10:TU18 2009/10:UbU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2009/10:N369 av Anita Brodén och Nina Larsson (fp) (doc, 45 kB) Motion 2009/10:N369 av Anita Brodén och Nina Larsson (fp) (pdf, 164 kB)

Förstatligande av skolan

Motion 2009/10:Ub268 av Tina Acketoft m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub268 av Tina Acketoft m.fl. fp Förstatligande av skolan fp1193 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda och ta fram förslag till en skola med staten som huvudman. Motivering En av grundpelarna i svensk skola


Utskottsberedning: 2009/10:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub268 av Tina Acketoft m.fl. (fp) (doc, 40 kB) Motion 2009/10:Ub268 av Tina Acketoft m.fl. (fp) (pdf, 138 kB)

Inrättande av ett inrikesdepartement

Motion 2009/10:K270 av Nina Larsson (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:K270 av Nina Larsson fp Inrättande av ett inrikesdepartement fp1035 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda inrättandet av ett inrikesdepartement. Motivering Sverige är tämligen ensamt om att inte ha ett


Utskottsberedning: 2009/10:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K270 av Nina Larsson (fp) (doc, 37 kB) Motion 2009/10:K270 av Nina Larsson (fp) (pdf, 126 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.