Nina Larsson (FP)

Nina Larsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Värmlands län
Titel Officer
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-10-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-04-27 – 2011-10-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:NU3 7 december 2011 Utgiftsområde 21 Energi
Debatt om förslag 2009/10:FöU8 19 maj 2010 Försvarsmaktens personalförsörjning m.m.
Debatt om förslag 2009/10:TU14 14 april 2010 Cykelfrågor
Debatt om förslag 2009/10:MJU17 17 februari 2010 Skogspolitik

Dokument:

Sveriges psykiatriska centrum

Motion 2006/07:So291 av Nina Larsson (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:So291 av Nina Larsson fp Sveriges psykiatriska centrum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett psykiatriskt centrum i Värmland. Motivering Signalerna om brister i den psykiska vården är många. Även om en stor del av


Utskottsberedning: 2006/07:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:So291 av Nina Larsson (fp) (doc, 39 kB) Motion 2006/07:So291 av Nina Larsson (fp) (pdf, 157 kB)

Energi för tillväxt

Motion 2006/07:N238 av Nina Larsson (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:N238 av Nina Larsson fp Energi för tillväxt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en energipolitik för tillväxt. Motivering Det svenska välståndet bygger i mångt och mycket på våra naturresurser. Inte minst historiskt


Utskottsberedning: 2006/07:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:N238 av Nina Larsson (fp) (doc, 39 kB) Motion 2006/07:N238 av Nina Larsson (fp) (pdf, 125 kB)

Polisutbildning vid Karlstad universitet

Motion 2006/07:Ju234 av Nina Larsson (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju234 av Nina Larsson fp Polisutbildning vid Karlstad universitet Sammanfattning Justitiedepartementet tillsatte förra året en utredning som ska se över hur polisutbildningen ska kunna spridas över landet och göras om till en akademisk yrkesutbildning. Minst en ny lokaliseringsort för denna


Utskottsberedning: 2006/07:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju234 av Nina Larsson (fp) (doc, 40 kB) Motion 2006/07:Ju234 av Nina Larsson (fp) (pdf, 163 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.