Nina Larsson (FP)

Nina Larsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Värmlands län
Titel Officer
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-10-29 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-04-27 – 2011-10-28
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2011-04-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-30
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Samhällets samlade resurser för långväga ambulanstransport

Skriftlig fråga 2006/07:1043 av Larsson, Nina (fp)

den 13 april Fråga 2006/07:1043 Samhällets samlade resurser för långväga ambulanstransport av Nina Larsson fp till försvarsminister Mikael Odenberg m Tsunamin i Sydostasien och förra sommarens krig i Libanon var två tillfällen då det civila projektet Svenska nationella ambulansflyget SNAM medverkade till att med

Inlämnad: 2007-04-13 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Kommunernas rätt till ersättning vid naturkatastrofer

Skriftlig fråga 2006/07:367 av Larsson, Nina (fp)

den 14 december Fråga 2006/07:367 Kommunernas rätt till ersättning vid naturkatastrofer av Nina Larsson fp till statsrådet Mats Odell kd Västsverige lider för närvarande av mycket stora problem gällande översvämningar på en rad olika platser. Erfarenheterna från tidigare katastrofer, så som andra översvämningar

Inlämnad: 2006-12-14 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Utvecklingen för Dalsland och Värmland

Motion 2006/07:N294 av Anita Brodén och Nina Larsson (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:N294 av Anita Brodén och Nina Larsson fp Utvecklingen för Dalsland och Värmland Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Motivering 3 Utbildning 3 Vägar 3 Övrig infrastruktur 4 Samarbete över gränserna 5 Småföretag 5 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2006/07:SfU1 2006/07:SkU10 2006/07:TU1 2006/07:UbU10 2007/08:NU2 2007/08:NU7
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2006/07:N294 av Anita Brodén och Nina Larsson (fp) (doc, 52 kB) Motion 2006/07:N294 av Anita Brodén och Nina Larsson (fp) (pdf, 179 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.