Niklas Wykman (M)

Niklas Wykman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 144
Titel Doktorand.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niklas.wykman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-03-05
    • Ledamot 2015-01-27 – 2016-06-07
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot EU-nämnden 14-15, skatteutskottet 15-16 och 2:e vice ordförande 19-, arbetsmarknadsutskottet 16-17 och finansutskottet 17-19. Suppleant finansutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Försäljaren Anders Wykman och vårdbiträdet Irene Wykman, f. Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola, Barkestorpsskolan 88-97. Naturvetenskapligt program med samhällsinriktning, Jenny Nyströmsskolan 97-00. Studier i bl.a. nationalekonomi, matematik och matematisk statistik, Stockholms universitet 02-12. Fil.mag. nationalekonomi, Örebro universitet 11-13. Forskarutbildning i nationalekonomi, Örebro universitet 13-.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Upplands Väsby kommun 01-02. Personlig assistent, Danderyds kommun 02-04. Teamledare, Teleperformance 04-06. Förbundsordförande, MUF 06-10. Politiskt sakkunnig, Finansdepartementet 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna. 1:e vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Solna.
  • Litteratur

    Längtar efter Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder mot ungdomsrån

Interpellation 2019/20:362 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2019/20:362 Åtgärder mot ungdomsrån av Niklas Wykman M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven kopplar i en intervju vågen av ungdomsrån till alliansregeringens skattepolitik 20062014. Statsministern menar att skattesänkningarna mellan 2006 och 2014 är ett svar på varför politiken

Inlämnad: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:362 av Niklas Wykman (M) (pdf, 88 kB)

Skattereformens effekter på sammanhållningen

Interpellation 2019/20:302 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2019/20:302 Skattereformens effekter på sammanhållningen av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige är ett land med stora avstånd med viktiga näringar och arbetstillfällen som ligger långt utanför våra större städer. Det är viktigt att politiken verkar för att värna förutsättningar

Inlämnad: 2020-02-03 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:302 av Niklas Wykman (M) (pdf, 88 kB)

Problem med samordningsnummer

Interpellation 2019/20:255 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2019/20:255 Problem med samordningsnummer av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Missbruket av samordningsnummer har ökat de senaste åren. Sverige har utfärdat nästan 900 000 samordningsnummer, och Skatteverket har under flera år larmat om ett systematiskt missbruk av dessa. Ett stort

Inlämnad: 2020-01-15 Svarsdatum: 2020-02-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:255 av Niklas Wykman (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Problem med samordningsnummer

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se