Niclas Lindberg (S)

Niclas Lindberg (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel bibliotekschef
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2002-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2004-06-15 – 2004-12-31
    • Talmansersättare 2002-10-10 – 2002-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-10-21 – 2004-06-14
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-12-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2004-12-31
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 6 februari 2003 -

långa handläggningstider för husbyggen

Skriftlig fråga 2004/05:117 av Lindberg, Niclas (s)

den 14 oktober Fråga 2004/05:117 av Niclas Lindberg s till miljöminister Lena Sommestad om långa handläggningstider för husbyggen Den 6 februari 2004 skrev jag en fråga till miljöminister Lena Sommestad om långa handläggningstider för husbyggen. Det specifika ärendet var en detaljplan för Söderhagen i Haninge kommun.

Inlämnad: 2004-10-14 Besvarare: Lena Sommestad (S)

handläggningstider för bostadsprojekt

Skriftlig fråga 2004/05:116 av Lindberg, Niclas (s)

den 14 oktober Fråga 2004/05:116 av Niclas Lindberg s till statsrådet Lars-Erik Lövdén om handläggningstider för bostadsprojekt Den 6 februari 2004 skrev jag en fråga till miljöminister Lena Sommestad om långa handläggningstider för husbyggen. Det specifika ärendet var en detaljplan för Söderhagen i Haninge kommun.

Inlämnad: 2004-10-14 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Södertörnsleden

Motion 2004/05:T500 av Christina Axelsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2004/05:T500 av Christina Axelsson m.fl. s Södertörnsleden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att Södertörnsleden, som utpekat projekt, byggs och att byggstart sker snarast möjligt. Motivering Södertörnskommunerna


Utskottsberedning: 2004/05:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se