Nicklas Attefjord (MP)

Nicklas Attefjord (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-02-09 – 2021-11-30
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Reglering och skydd av yrkestitlarna terapeut och psykolog

Motion 2021/22:4205 av Nicklas Attefjord (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4205 av Nicklas Attefjord MP Reglering och skydd av yrkestitlarna terapeut och psykolog Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att terapeut bör bli en reglerad och skyddad yrkestitel och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2021/22:SoU14

Motion 2021/22:4205 av Nicklas Attefjord (MP) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4205 av Nicklas Attefjord (MP) (pdf, 78 kB)

Bättre skydd för personer som får insatser i hemmet

Motion 2021/22:4099 av Nicklas Attefjord (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4099 av Nicklas Attefjord MP Bättre skydd för personer som får insatser i hemmet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att all personal som arbetar med utsatta grupper, barn, funktionsnedsatta och äldre ska uppvisa ett utdrag ur belastningsregistret


Utskottsberedning: 2021/22:SoU12

Motion 2021/22:4099 av Nicklas Attefjord (MP) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:4099 av Nicklas Attefjord (MP) (pdf, 73 kB)

Stärk intersexpersoners mänskliga rättigheter inom svensk vård

Motion 2021/22:4093 av Nicklas Attefjord och Emma Hult (båda MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4093 av Nicklas Attefjord och Emma Hult båda MP Stärk intersexpersoners mänskliga rättigheter inom svensk vård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att framöver följa upp det kunskapsstöd som Socialstyrelsen utformat till stöd för


Utskottsberedning: KU 2021/22:SoU14

Motion 2021/22:4093 av Nicklas Attefjord och Emma Hult (båda MP) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4093 av Nicklas Attefjord och Emma Hult (båda MP) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se