Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Näringsminister

Parti Socialdemokraterna
Född år 1964

Aktuella uppdrag

    • Näringsdepartementet

    • Näringsminister

    • Näringsdepartementet

    • Näringsminister 2021-11-30 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:463 av Thomas Morell (SD) 6 maj 2022 Postnords efterlevnad av gällande lagstiftning
Frågestund 28 april 2022 Frågestund
Interpellationsdebatt 2021/22:420 av Ola Johansson (C) 8 april 2022 Cementkrisen
Interpellationsdebatt 2021/22:390 av Alexander Christiansson (SD) 22 mars 2022 Regelbördan för småföretag

Dokument:

Postnords efterlevnad av gällande lagstiftning

Interpellation 2021/22:463 av Thomas Morell (SD)

Interpellation 2021/22:463 Postnords efterlevnad av gällande lagstiftning av Thomas Morell SD till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Ännu en gång kan man i en artikel i Tidningen Proffs läsa följande text: Den 13 april ser de en rumänsk dragbil med en dansk trailer som ligger i omkörning på E20. Ekipaget tas

Inlämnad: 2022-04-22 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Interpellation 2021/22:463 av Thomas Morell (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Postnords efterlevnad av gällande lagstiftning

Cementkrisen

Interpellation 2021/22:420 av Ola Johansson (C)

Interpellation 2021/22:420 Cementkrisen av Ola Johansson C till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Cementas tillstånd att bryta kalksten i Slite på Gotland löper ut på nytt den 31 december 2022, och redan i höst riskerar vi att hamna i samma situation som i höstas, innan regeringen gav ett nytt och tidsbegränsat

Inlämnad: 2022-03-24 Svarsdatum: 2022-04-08 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Interpellation 2021/22:420 av Ola Johansson (C) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Cementkrisen

Regelbördan för småföretag

Interpellation 2021/22:390 av Alexander Christiansson (SD)

Interpellation 2021/22:390 Regelbördan för småföretag av Alexander Christiansson SD till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Lagar och regler är nödvändiga för ett civiliserat samhälle, och Sverige är av tradition ett land med starka myndigheter och många detaljregleringar vilket ofta kan vara bra. Dock kan lagar

Inlämnad: 2022-03-02 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Interpellation 2021/22:390 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regelbördan för småföretag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.