Muharrem Demirok (C)

Muharrem Demirok (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 326
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post muharrem.demirok[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Partiledare
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Centerpartiet

    • Partiledare 2023-02-02 –
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 16 Utbildning och  universitetsforskning
Debatt om förslag 2022/23:UbU1 21 december 2022 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Infrastruktur
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Infrastruktur

Dokument:

med anledning av skr. 2022/23:44 Riksrevisionens rapport om skolpengen – effektivitet och konsekvenser

Motion 2022/23:2318 av Muharrem Demirok m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2318 av Muharrem Demirok m.fl. C med anledning av skr. 2022/23:44 Riksrevisionens rapport om skolpengen effektivitet och konsekvenser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att säkerställa en långsiktigt hållbar resursfördelningsmodell

Inlämnad: 2023-01-30 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2022/23:UbU12

Motion 2022/23:2318 av Muharrem Demirok m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:2318 av Muharrem Demirok m.fl. (C) (pdf, 78 kB)

Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering

Motion 2022/23:2208 av Jonny Cato m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2208 av Jonny Cato m.fl. C Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Jämställdhet

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:2208 av Jonny Cato m.fl. (C) (docx, 86 kB) Motion 2022/23:2208 av Jonny Cato m.fl. (C) (pdf, 116 kB)

Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv

Motion 2022/23:2207 av Jonny Cato m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2207 av Jonny Cato m.fl. C Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2022/23:AU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2022/23:2207 av Jonny Cato m.fl. (C) (docx, 88 kB) Motion 2022/23:2207 av Jonny Cato m.fl. (C) (pdf, 103 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.