Monica Haider (S)

Monica Haider (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 182
Titel Metallarbetare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864164
E-post monica.haider[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2021-09-02 –
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2017-10-13 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 – 2015-11-12

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-18 och näringsutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 14-18, finansutskottet 18- och miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-15. Personlig suppleant styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 17-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren/metallarbetaren Allan Bengtsson och verksamhetsledaren Kerstin Bengtsson, f. Dahl.
  • Utbildning

    Nioårig grundskola. Gymnasieingenjör maskin, Hässleholms tekniska 88-90. Statskunskap, Lunds universitet 97-01.
  • Anställningar

    Sömmerska, Petris AB, Vislanda 79-86. Au pair, Chicago 83-84. Metallarbetare, Proton Cartec/EVAB, Eneryda 86-90. Instruktör, Samhall Dacke AB 90-97.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsråd, Länsstyrelsen Kronoberg 16-19. Insynsråd, Jordbruksverket 16-. Parlamentariska landsbygdskommittén 15-17. Viltförvaltningsdelegationen Kronoberg.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Älmhult.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partidistriktsordförande, Kronoberg 09-. Ersättare, partistyrelsen Socialdemokraterna. Styrelseledamot, Älmhults arbetarekommun. Ordförande, Enerydaortens viltförvaltningsområde.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Yrkeshögskola för jobben i hela landet

Motion 2018/19:2676 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2676 av Laila Naraghi m.fl. S Yrkeshögskola för jobben i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att befintliga kriterier tillsammans med hänsyn till industrins kompetensförsörjningsbehov och det regionala behovet ska


Utskottsberedning: 2018/19:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2676 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2676 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Mobiltäckning i hela landet

Motion 2018/19:2210 av Monica Haider (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2210 av Monica Haider S Mobiltäckning i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för förbättrad mobiltäckning i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2018/19:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2210 av Monica Haider (S) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:2210 av Monica Haider (S) (pdf, 68 kB)

Hälso- och sjukvård på lika villkor i hela landet

Motion 2018/19:2093 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2093 av Hanna Westerén m.fl. S Hälso- och sjukvård på lika villkor i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheten att i dialog med SKL följa upp och säkerställa att vi har en sjukvård på lika villkor


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2093 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2093 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.