Momodou Malcolm Jallow (V)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 185
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot skatteutskottet 17-18 och civilutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 17-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Mäns våld mot kvinnor och andra former av våld i nära relationer

Motion 2021/22:2591 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:2591 av Maj Karlsson m.fl. V Mäns våld mot kvinnor och andra former av våld i nära relationer 1  Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Förebyggande arbete 5Dödligt våld och psykiskt våld 6Resurser och utbildning 7Kvinnojourer 8Bostad 9Heder och könsstympning


Utskottsberedning: AU JuU SfU SoU UbU

Motion 2021/22:2591 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 109 kB) Motion 2021/22:2591 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 199 kB)

En starkare familjepolitik

Motion 2021/22:2613 av Ida Gabrielsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:2613 av Ida Gabrielsson m.fl. V En starkare familjepolitik 1  Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Utvecklingen av familjepolitiken 3.1Avtrappning när bidrag upphör 3.2Bostadsbidraget 4En jämställd föräldraförsäkring med barnen i centrum 4.1Föräldraförsäkringen i familjer


Utskottsberedning: AU SfU

Motion 2021/22:2613 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (docx, 86 kB) Motion 2021/22:2613 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (pdf, 128 kB)

En fungerande sjukförsäkring

Motion 2021/22:2595 av Ida Gabrielsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:2595 av Ida Gabrielsson m.fl. V En fungerande sjukförsäkring 1  Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 3.1Bakgrund 4Prevention 5Ge upprättelse åt de utförsäkrade 6Mål och ambitioner med sjukförsäkringen 7Karensavdraget 8Utredningar av sjukförsäkringspolitiken


Utskottsberedning: AU SfU 2021/22:SfU5

Motion 2021/22:2595 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (docx, 107 kB) Motion 2021/22:2595 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (pdf, 200 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se