Per Bolund (MP)

Per Bolund (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Titel Fil. mag.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.bolund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-11-30 – 2026-09-21
    • Ledig 2014-10-03 – 2021-11-30
    • Ordinarie 2011-09-16 – 2014-10-02
    • Ordinarie 2009-01-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-09-01 – 2008-12-31
    • Ordinarie 2006-10-03 – 2008-08-31
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2019-05-04 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Ledamot 2011-09-19 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-10-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-12-14 – 2008-10-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-12 –
    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-10-04
    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-11
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Ledamot 2020-01-23 – 2022-10-09
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2022-10-04 –
    • Ledamot 2021-12-10 – 2022-10-02
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2021-02-04
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2021-02-05 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10 och 11-. Ledamot näringsutskottet 06-10 och finansutskottet 11-14. Suppleant försvarsutskottet 06-08, trafikutskottet 06-08, EU-nämnden 06-10 och miljö- och jordbruksutskottet 09-10. Statsråd (finansmarknads- och konsumentminister, biträdande finansminister), Finansdepartementet 141003-190121 och statsråd (finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister) 190121-.
  • Föräldrar

    Professor Lars Bolund och professor Christina Bolund, f. Trapp.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Södra latin, Stockholm, 86-89. Fil.mag. biologi, Stockholms universitet och University of Stirling i Skottland 92-96. Forskarstudier i systemekologi, Stockholms universitet 00-02.
  • Anställningar

    Forskningsassistent, Forskningsgruppen för miljöstrategiska studier 97-99. Politiskt sakkunnig, Näringsdepartementet 02-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 06-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 98-06. Ledamot, stadsdelsnämnd Maria-Gamla stan 94-98 och gatu- och fastighetsnämnden/trafiknämnden 98-06. Oppositionsborgarråd, Stockholms stad 10-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet de gröna 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2022/23:48 Sekretess vid Försäkringskassans handläggning av ärenden om elstöd samt slopad kontrolluppgiftsskyldighet

Motion 2022/23:2306 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2306 av Per Bolund m.fl. MP med anledning av prop. 2022/23:48 Sekretess vid Försäkringskassans handläggning av ärenden om elstöd samt slopad kontrolluppgiftsskyldighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i offentlighets- och sekretesslagen

Inlämnad: 2023-01-16 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:KU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:2306 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:2306 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 91 kB)

Jämställdhetspolitik

Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. MP Jämställdhetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av ett intersektionellt perspektiv i arbetet med jämställdhetsmålen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 126
Utskottsberedning: KU SkU UU 2022/23:AU1 2022/23:AU5 2022/23:AU6 2022/23:AU7 2022/23:AU8 2022/23:CU11 2022/23:CU6 2022/23:JuU11 2022/23:JuU12 2022/23:JuU14 2022/23:KrU8 2022/23:NU16 2022/23:SfU11 2022/23:SfU15 2022/23:SfU16 2022/23:SoU1 2022/23:SoU12 2022/23:SoU13 2022/23:SoU14 2022/23:SoU16 2022/23:SoU17 2022/23:SoU18 2022/23:SoU20 2022/23:UbU10 2022/23:UbU11 2022/23:UbU4 2022/23:UbU5 2022/23:UbU6 2022/23:UbU7 2022/23:UbU8
Riksdagsbeslut (126 yrkanden): 4 avslag, 122 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (docx, 125 kB) Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (pdf, 244 kB)

Vi bygger det nya gröna folkhemmet – Miljöpartiets budgetmotion för 2023

Motion 2022/23:2275 av Märta Stenevi m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2275 av Märta Stenevi m.fl. MP Vi bygger det nya gröna folkhemmet Miljöpartiets budgetmotion för 2023 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2275 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (docx, 192 kB) Motion 2022/23:2275 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (pdf, 399 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.