Mikael Jansson (-)

Mikael Jansson (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Gymnasieingenjör.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot försvarsutskottet 10- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13, 14, 15 och 16. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14 och 15 och EU-nämnden 14-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig teknisk linje, inriktning el-tele, Lindeskolan i Lindesberg samt Rudbecksskolan i Örebro.
  • Anställningar

    Örebro Kabel, 86-88. ABB Hafo, 88-89. Örebro pappersbruk 89-05. Adecco 05-07.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 06-. Ledamot, Göteborgs stads valberedning 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    2:e vice ordförande, Örebrocenterns kommunorganisation 91. Ersättare, Vasa kommundelsnämnd i Örebro för Centern 91. 2:e vice ordförande, Sverigedemokraterna 94, partiordförande 95-05. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna i Örebro län 93-05. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Göteborg 05-14.
  • Litteratur

    I eget spår genom obruten terräng (05).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning - Sveriges försvar 2016-2020

Motion 2014/15:3095 av Mikael Jansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3095 av Mikael Jansson m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning Sveriges försvar 20162020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att försvaret i höstbudgeten bör tillföras det anslag som


Utskottsberedning: 2014/15:FöU11 2014/15:UFöU5
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): 28 avslag

Motion 2014/15:3095 av Mikael Jansson m.fl. (SD) (docx, 82 kB) Motion 2014/15:3095 av Mikael Jansson m.fl. (SD) (pdf, 169 kB)

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Nyheter och viktiga satsningar Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 108 kB) Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 279 kB)

med anledning av prop. 2014/15:104 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak

Motion 2014/15:3073 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3073 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:104 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen i sina kommande budgetförslag


Utskottsberedning: 2014/15:UFöU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:3073 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 48 kB) Motion 2014/15:3073 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.