Mikael Damsgaard (M)

Mikael Damsgaard (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län, plats 74
Titel HR-konsult/fil.mag
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.damsgaard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-07-02 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande 2021-02-11 –
    • Ledamot 2019-10-25 – 2021-02-11

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant justitieutskottet 19-, civilutskottet 19- och EU-nämnden 19-. Ledamot delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.
  • Föräldrar

    Akademiingenjören Hans-Jörgen Damsgaard och leg. sjuksköterskan Britta Damsgaard, f. Granberg.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Rudbeckianska gymnasiet, Västerås, slutår 95. Värnplikt som kompanibefäl, A8, Boden, 96-97. Universitetsstudier, Mälardalens högskola, Stockholms universitet och Örebro universitet 98-04. Fil.mag., företagsekonomi, Stockholms universitet 11.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Västerås kommun 98-00. Personalhandläggare, Försvarsmakten, 04-06. Personalsekreterare, Mora kommun, 06. Kommunalråd, Västerås 06-14. HR-konsult, Stockholms kommun, 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14. Ledamot, utbildningsnämnden 98-02 och vice ordförande 02-06. Ordförande, grundskolenämnden 06-10. Ordförande, kultur-, idrotts- och fritidsnämnden 06-10 och vice ordförande 10-14. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 10-14. Vice ordförande, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 18-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Moderata ungdomsförbundet i Västmanland 97-99. Ledamot, förbundsstyrelsen Moderaterna i Västmanland

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kostnadsutjämningsutredningen

Interpellation 2018/19:316 av Mikael Damsgaard (M)

Interpellation 2018/19:316 Kostnadsutjämningsutredningen av Mikael Damsgaard M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Kostnadsutjämningsutredningen föreslår i sitt slutbetänkande förändringar i kostnadsutjämningen mellan landets kommuner och regioner. Om förslaget genomförs innebär det dramatiska förändringar för kommuner

Inlämnad: 2019-09-04 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:316 av Mikael Damsgaard (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kostnadsutjämningsutredningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.