Mikael Dahlqvist (S)

Mikael Dahlqvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 197
Titel Leg. distriktsskötare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.dahlqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2022-10-11 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-18 och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Förmannen Sune Dahlkvist och vårdbiträdet Lilian Magnusson.
  • Utbildning

    Vårdlinjen, Älvstrandsgymnasiet. Hälso-och sjukvårdslinjen, Hälsohögskolan Falun. VUB öppen hälso- och sjukvårdslinje, Karlstad. Folkhälsovetenskap, Nordiska Hälsovårdshögskolan, Göteborg.
  • Anställningar

    Sjukskötare/distriktsskötare, Landstinget i Värmland 88-03. Områdeschef, äldreomsorgen, Hagfors kommun 03-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Myndigheten för delaktighet.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Väntetiderna inom cancervården
Interpellationsdebatt 2022/23:333 av Mikael Dahlqvist (S) 25 maj 2023 Väntetiderna inom cancervården
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 27 april 2023 Frågestund
Stillbild från Debatt om förslag: Vissa frågor om hälso- och sjukvårdens försörjningsberedskap
Debatt om förslag 2022/23:SoU11 12 april 2023 Vissa frågor om hälso- och sjukvårdens försörjningsberedskap
Stillbild från Debatt om förslag: Äldreomsorg
Debatt om förslag 2022/23:SoU22 16 mars 2023 Äldreomsorg
Stillbild från Interpellationsdebatt: Äldreomsorgslyftet
Interpellationsdebatt 2022/23:208 av Lena Hallengren (S) 7 mars 2023 Äldreomsorgslyftet
Stillbild från Interpellationsdebatt: Förlängning av Äldreomsorgslyftet
Interpellationsdebatt 2022/23:204 av Mikael Dahlqvist (S) 7 mars 2023 Förlängning av Äldreomsorgslyftet

Dokument:

Bonus-malus påverkan på anpassade fordon

Skriftlig fråga 2020/21:3126 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2020/21:3126 Bonusmalus påverkan på anpassade fordon av Mikael Dahlqvist S till Finansminister Magdalena Andersson S En person med någon form av funktionsnedsättning har möjlighet att, under vissa premisser, ansöka om statligt bilstöd vart nionde år. Du får bilstöd om du har varaktig funktionsnedsättning och stora

Inlämnad: 2021-06-04 Svarsdatum: 2021-06-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3126 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 88 kB)

Utrivning av dammar

Skriftlig fråga 2020/21:2391 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2020/21:2391 Utrivning av dammar av Mikael Dahlqvist S till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP Sverige har en lång historia av användning av vattendammar. I cirka 85 procent av Sveriges vattendrag har vattnets kraft historiskt nyttjats på något vis, här har fallhöjder använts för till exempel kvarnar, sågverk,

Inlämnad: 2021-03-31 Svarsdatum: 2021-04-14 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:2391 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 89 kB)

Livskraftig regionalpolitik

Motion 2020/21:2474 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2474 av Mikael Dahlqvist m.fl. S Livskraftig regionalpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en regionalpolitik som ger människor förutsättningar att kunna bo och leva i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2020/21:NU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2474 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:2474 av Mikael Dahlqvist m.fl. (S) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.