Mia Sydow Mölleby (V)

Mia Sydow Mölleby (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län, plats 199
Titel Sjuksköterska.
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866011
E-post mia.sydow.molleby[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2016-02-03 –
    • Vice gruppledare 2012-02-14 – 2016-02-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-05-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2017-06-26 – 2017-08-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 10-. Suppleant socialutskottet 10-14 och justitieutskottet 14-16. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14- och krigsdelegationen 14-. Suppleant riksdagens valberedning 14-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 12-16. Gruppledare Vänsterpartiet 16-.
  • Utbildning

    Sjuksköterskeexamen, Röda Korsets Högskola, Stockholm 83. Specialistutbildning, psykiatri, Örebro 91.
  • Anställningar

    Kontorist, rörfirma 77-78. Sjukvårdsbiträde, Stockholms läns landsting 79-80. Sjuksköterska, Stockholms läns landsting 84-85. Sjuksköterska, Region Örebro län 85-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hallsbergs kommun 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 98-10 och socialnämnden 95-02. Landstingsfullmäktig, Örebro län 06-10. 1:e vice ordförande, landstingsstyrelsen 06-10.
  • Bostadsort

    Hallsberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En mänsklig och rättssäker flyktingpolitik

Motion 2018/19:297 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:297 av Jonas Sjöstedt m.fl. V En mänsklig och rättssäker flyktingpolitik 1  Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 3.1 Varför drivs människor på flykt 3.2 Flyktingkonventionen 3.3 Feministisk migrationspolitik 4 Dra tillbaka den tillfälliga lagen 5 Ensamkommande

2018-11-09

Motion 2018/19:297 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 111 kB) Motion 2018/19:297 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 209 kB)

En modern kriminalvård

Motion 2018/19:295 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:295 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V En modern kriminalvård 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Kriminalvårdens programverksamhet bör utökas till att även omfatta program för personer som begått hedersrelaterad brottslighet och

2018-11-09

Motion 2018/19:295 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 79 kB) Motion 2018/19:295 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 110 kB)

Brottslighet riktad mot välfärden

Motion 2018/19:294 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:294 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V Brottslighet riktad mot välfärden 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda möjligheten att avkriminalisera vissa bidragsbrott och i stället införa administrativa sanktionsavgifter

2018-11-09

Motion 2018/19:294 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:294 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 116 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.