Meeri Wasberg (S)

Meeri Wasberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-01 – 2011-08-01
    • Ersättare 2009-11-28 – 2010-03-01
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-05-04 – 2011-08-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2011-05-04 – 2011-08-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-28 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2011-03-01 – 2011-04-12
    • Extra suppleant 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2009-11-30 – 2010-03-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-15 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetsmarknadspolitikens roll i samhället

Interpellation 2012/13:475 av Wasberg, Meeri (S)

den 31 maj Interpellation 2012/13:475 Arbetsmarknadspolitikens roll i samhället av Meeri Wasberg S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Det är förföriskt lätt att se arbetsmarknadspolitiken som en isolerad del av samhället, att se de arbetslösa som några som hamnat på sidan och som nu måste springa i kapp

Inlämnad: 2013-05-31 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsmarknadspolitikens roll i samhället

Södertörnsledens genomförande

Interpellation 2012/13:353 av Wasberg, Meeri (S)

den 22 mars Interpellation 2012/13:353 Södertörnsledens genomförande av Meeri Wasberg S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Stockholmsregionen är en viktig hörnsten i bygget av ett modernt och konkurrenskraftigt Sverige. Men om Stockholm ska kunna växa som jobb- och tillväxtregion krävs det fungerande kommunikationer

Inlämnad: 2013-03-22 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Södertörnsledens genomförande

Fruimport

Interpellation 2012/13:345 av Green, Monica (S)

den 20 mars Interpellation 2012/13:345 Fruimport av Monica Green S till statsrådet Maria Arnholm FP Fruimport refererar till när svenska män tar med utländska kvinnor till Sverige under anknytning och tillfälligt uppehållstillstånd. En stor del av dem utsätts för våld och kränkningar, och kvinnan ges ingen möjlighet

Inlämnad: 2013-03-20 Besvarare: Maria Arnholm (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Fruimport

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se