Meeri Wasberg (S)

Meeri Wasberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-01 – 2011-08-01
    • Ersättare 2009-11-28 – 2010-03-01
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-05-04 – 2011-08-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2011-05-04 – 2011-08-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-28 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2011-03-01 – 2011-04-12
    • Extra suppleant 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2009-11-30 – 2010-03-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-15 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:281 av Wasberg, Meeri (S) 5 april 2011 Aktivitetsförbudet för unga

Aktivitetsförbudet för unga

Interpellation 2010/11:281 av Wasberg, Meeri (S)

den 18 mars Interpellation 2010/11:281 Aktivitetsförbudet för unga av Meeri Wasberg S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Arbetsmarknadspolitiken som förts under de senaste åren har på ett oroväckande sätt blivit mer och mer ett sätt att peka finger åt enskilda arbetslösa och mindre av att ge stöd och

Inlämnad: 2011-03-18 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Aktivitetsförbudet för unga

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se