Meeri Wasberg (S)

Meeri Wasberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-01 – 2011-08-01
    • Ersättare 2009-11-28 – 2010-03-01
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-05-04 – 2011-08-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2011-05-04 – 2011-08-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-28 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2011-03-01 – 2011-04-12
    • Extra suppleant 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2009-11-30 – 2010-03-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-15 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:423 av Meeri Wasberg (S) 13 maj 2014 Personaltillgången i äldreomsorgen
Interpellationsdebatt 2013/14:407 av Axelsson, Lennart (S) 13 maj 2014 Tvångsprivatisering av äldreomsorgen
Interpellationsdebatt 2013/14:229 av Nylund Watz, Ingela (S) 30 januari 2014 Bristen på barnmorskor i Stockholms län
Interpellationsdebatt 2013/14:201 av Johnsson, Peter (S) 14 januari 2014 Utpekandet av fattiga barn

med anledning av prop. 2013/14:168 Fritidspeng för barn i hushåll med försörjningsstöd

Motion 2013/14:So20 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:So20 av Lena Hallengren m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:168 Fritidspeng för barn i hushåll med försörjningsstöd S34007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i proposition 2013/14:168. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2013/14:SoU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:So20 av Lena Hallengren m.fl. (S) (doc, 68 kB)

med anledning av skr. 2013/14:91 Åtgärder för att stärka barnets rättigheter och uppväxtvillkor i Sverige

Motion 2013/14:So13 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:So13 av Lena Hallengren m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:91 Åtgärder för att stärka barnets rättigheter och uppväxtvillkor i Sverige S34006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra barnkonventionen till


Utskottsberedning: 2013/14:SoU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2013/14:So13 av Lena Hallengren m.fl. (S) (doc, 79 kB)

med anledning av prop. 2013/14:67 Mer inflytande för den enskilde i valet av hjälpmedel

Motion 2013/14:So12 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:So12 av Lena Hallengren m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:67 Mer inflytande för den enskilde i valet av hjälpmedel S34006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om uppdrag till myndigheter med anledning av propositionen.


Utskottsberedning: 2013/14:SoU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So12 av Lena Hallengren m.fl. (S) (doc, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se