Meeri Wasberg (S)

Meeri Wasberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-01 – 2011-08-01
    • Ersättare 2009-11-28 – 2010-03-01
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-05-04 – 2011-08-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2011-05-04 – 2011-08-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-28 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2011-03-01 – 2011-04-12
    • Extra suppleant 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2009-11-30 – 2010-03-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-15 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Färdtjänst och epilepsi

Motion 2013/14:T465 av Börje Vestlund och Meeri Wasberg (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T465 av Börje Vestlund och Meeri Wasberg S Färdtjänst och epilepsi S4103 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förändra färdtjänstlagen. Motivering I körkortslagen regleras vilka som kan ha körkort. Där anges


Utskottsberedning: 2013/14:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:T465 av Börje Vestlund och Meeri Wasberg (S) (doc, 56 kB) Motion 2013/14:T465 av Börje Vestlund och Meeri Wasberg (S) (pdf, 133 kB)

Utgiftsområde 9: Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2013/14:So657 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:So657 av Lena Hallengren m.fl. S Utgiftsområde 9: Hälsovård, sjukvård och social omsorg S34003 Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 3 Motivering 7 1. Hälso- och sjukvård 7 1.1 Hälso- och sjukvårdspolitikens inriktning 8 1.2 Mer tid för vård 9 1.3


Utskottsberedning: 2013/14:CU11 2013/14:FiU26 2013/14:KU23 2013/14:NU1 2013/14:SfU1 2013/14:SoU1 2013/14:SoU10 2013/14:SoU11 2013/14:SoU12 2013/14:SoU13 2013/14:SoU14 2013/14:SoU17 2013/14:SoU18 2013/14:SoU22 2013/14:SoU7 2013/14:SoU8 2013/14:TU9
Riksdagsbeslut (61 yrkanden): 57 avslag, 4 bifall,

Motion 2013/14:So657 av Lena Hallengren m.fl. (S) (doc, 410 kB) Motion 2013/14:So657 av Lena Hallengren m.fl. (S) (pdf, 797 kB)

Jobb och framtidstro i Stockholmsregionen

Motion 2013/14:N414 av Börje Vestlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:N414 av Börje Vestlund m.fl. S Jobb och framtidstro i Stockholmsregionen S4238 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en urban tillväxtpolitik. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2013/14:AU9 2013/14:CU1 2013/14:NU2 2013/14:TU20 2013/14:UbU13
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2013/14:N414 av Börje Vestlund m.fl. (S) (doc, 94 kB) Motion 2013/14:N414 av Börje Vestlund m.fl. (S) (pdf, 236 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se