Meeri Wasberg (S)

Meeri Wasberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-01 – 2011-08-01
    • Ersättare 2009-11-28 – 2010-03-01
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-05-04 – 2011-08-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2011-05-04 – 2011-08-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-28 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2011-03-01 – 2011-04-12
    • Extra suppleant 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2009-11-30 – 2010-03-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-15 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Alkoholinförsel

Skriftlig fråga 2013/14:40 av Wasberg, Meeri (S)

den 11 oktober Fråga 2013/14:40 Alkoholinförsel av Meeri Wasberg S till statsrådet Maria Larsson KD Sedan 2008 är lagstiftningen kring alkoholinförsel ändrad med hänvisning till den så kallade Rosengrendomen. Det är nu möjligt med privatinförsel av alkohol inte bara för egen räkning utan även åt andra om skatt

Inlämnad: 2013-10-11 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Sekretessproblem för Ersättningsnämnden

Skriftlig fråga 2012/13:657 av Wasberg, Meeri (S)

den 12 juli Fråga 2012/13:657 Sekretessproblem för Ersättningsnämnden av Meeri Wasberg S till statsrådet Maria Larsson KD Enligt föreningen Samhällets styvbarn har det uppstått ett sekretessproblem för dem som söker ersättning enligt lagen 2012:663 om ersättning på grund av övergrepp eller försummelser i samhällsvården

Inlämnad: 2013-07-12 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Jobbstimulans och ekonomiskt bistånd

Skriftlig fråga 2012/13:542 av Wasberg, Meeri (S)

den 27 maj Fråga 2012/13:542 Jobbstimulans och ekonomiskt bistånd av Meeri Wasberg S till socialminister Göran Hägglund KD Med anledning av debatten om 2012/13:SoU22 Jobbstimulanser inom det ekonomiska biståndet finner jag det angeläget att höra hur statsrådet ser på några av de spörsmål som lyftes i debatten.

Inlämnad: 2013-05-27 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se