Max Andersson (MP)

Max Andersson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2019-07-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-12-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-12-20 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-12-21 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

FN-konventionen om skydd mot påtvingade försvinnanden

Skriftlig fråga 2009/10:249 av Andersson, Max (mp)

den 27 november Fråga 2009/10:249 FN-konventionen om skydd mot påtvingade försvinnanden av Max Andersson mp till utrikesminister Carl Bildt m FN:s generalförsamling antog en konvention om skydd mot påtvingade försvinnanden december 2006 och Sverige skrev under konventionen våren 2007. Termen försvinnande används

Inlämnad: 2009-11-27 Besvarare: Carl Bildt (M)

Valet i Afghanistan

Skriftlig fråga 2009/10:13 av Andersson, Max (mp)

den 18 september Fråga 2009/10:13 Valet i Afghanistan av Max Andersson mp till utrikesminister Carl Bildt m Häromdagen presenterades ett preliminärt resultat i Afghanistans presidentval. Valet har kantats av rapporter om valfusk. Den FN-stödda Valklagomålskommissionen, ECC, har meddelat att det finns tydliga och

Inlämnad: 2009-09-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Reformering av Världsbankens röstsystem

Skriftlig fråga 2008/09:1207 av Andersson, Max (mp)

den 4 september Fråga 2008/09:1207 Reformering av Världsbankens röstsystem av Max Andersson mp till statsrådet Gunilla Carlsson m För att lösa globala ödesfrågor krävs väl fungerande globala institutioner som upplevs som legitima i alla delar av världen. Den nu pågående ekonomiska krisen visar att flera av dagens

Inlämnad: 2009-09-04 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.