Max Andersson (MP)

Max Andersson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2019-07-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-12-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-12-20 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-12-21 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:UU17 5 maj 2010 Kommissionens arbetsprogram 2010
Debatt om förslag 2009/10:UU13 17 mars 2010 Vissa frågor om globalisering m.m.

Dokument:

med anledning av prop. 2009/10:99 Vårtilläggsbudget för 2010

Motion 2009/10:Fi13 av Peter Rådberg m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi13 av Peter Rådberg m.fl. mp med anledning av prop. 2009/10:99 Vårtilläggsbudget för 2010 mp035 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till bemyndigande att anskaffa två nya ubåtar. Motivering I propositionen Ett användbart försvar 2008/09:140 anförde regeringen


Utskottsberedning: 2009/10:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fi13 av Peter Rådberg m.fl. (mp) (doc, 47 kB) Motion 2009/10:Fi13 av Peter Rådberg m.fl. (mp) (pdf, 133 kB)

med anledning av prop. 2009/10:205 Kontroll av produkter med dubbla användningsområden

Motion 2009/10:U17 av Urban Ahlin m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:U17 av Urban Ahlin m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:205 Kontroll av produkter med dubbla användningsområden 92028 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en ny, samlad lagstiftning för export


Utskottsberedning: 2009/10:UU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U17 av Urban Ahlin m.fl. (s, v, mp) (doc, 51 kB) Motion 2009/10:U17 av Urban Ahlin m.fl. (s, v, mp) (pdf, 146 kB)

med anledning av skr. 2009/10:129 Att möta globala utmaningar – skrivelse om samstämmighet för utveckling

Motion 2009/10:U14 av Bodil Ceballos m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2009/10:U14 av Bodil Ceballos m.fl. mp med anledning av skr. 2009/10:129 Att möta globala utmaningar skrivelse om samstämmighet för utveckling Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om uppföljning av


Utskottsberedning: 2009/10:UU14
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2009/10:U14 av Bodil Ceballos m.fl. (mp) (doc, 72 kB) Motion 2009/10:U14 av Bodil Ceballos m.fl. (mp) (pdf, 206 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.