Mauricio Rojas (FP)

Mauricio Rojas (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel Docent, verkstadsmaskinreparatör
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-11-10

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2008-11-10
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2007-01-16 – 2008-10-22
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-01-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-11-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2008-11-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Uttalanden om hedersvåld

Skriftlig fråga 2005/06:1864 av Rojas, Mauricio (fp)

den 20 juni Fråga 2005/06:1864 av Mauricio Rojas fp till statsrådet Jens Orback s Uttalanden om hedersvåld Nyligen avslutades rättegången mot den familj som åtalats för hedersmordet på 20-årige Abbas Rezai i Högsby. Under de senaste åren har vi nåtts av åtskilliga historier om, främst kvinnor, som förtryckts och

Inlämnad: 2006-06-20 Besvarare: Jens Orback (S)

Ekonomiskt bistånd

Skriftlig fråga 2005/06:1859 av Rojas, Mauricio (fp)

den 19 juni Fråga 2005/06:1859 av Mauricio Rojas fp till statsrådet Morgan Johansson s Ekonomiskt bistånd För tredje året i rad ökar kostnaderna för socialbidragen. Siffrorna är mycket häpnadsväckande. Trots den starka högkonjunktur vi befinner oss i växer bidragsberoendet. I en publikation som nyligen redovisats

Inlämnad: 2006-06-19 Besvarare: Morgan Johansson (S)

med anledning av prop. 2005/06:201 Morgondagens nyheter – nya villkor för driftsstödet till dagstidningar

Motion 2005/06:K32 av Helena Bargholtz m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skälen för presstödets avvecklande. Riksdagen avslår regeringens proposition 2005/06:201 i sin helhet. Riksdagen beslutar att avskaffa driftsstödet och utvecklingsstödet fr.o.m. den 1 januari 2007. Riksdagen begär


Utskottsberedning: 2005/06:KU40
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2005/06:K32 av Helena Bargholtz m.fl. (fp) (doc, 48 kB) Motion 2005/06:K32 av Helena Bargholtz m.fl. (fp) (pdf, 182 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se