Mattias Vepsä (S)

Mattias Vepsä (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.vepsa[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-09-25 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2020-03-09 – 2022-01-31
    • Statsrådsersättare 2019-01-21 – 2019-07-14
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2019-07-15 – 2019-10-01
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-02-01 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-05-29 – 2017-07-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-06-16 – 2017-06-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-05-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-06-16 – 2017-06-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-04-03 – 2019-10-01
    • Extra suppleant 2017-07-01 – 2017-07-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-07-01 – 2017-07-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-08 – 2019-10-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17, 17-18 och 19 (ersättare 170529-170727, statsrådsersättare 170925-180924 och 190121-191001). Ledamot sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant kulturutskottet 17-18, miljö- och jordbruksutskottet 18, utbildningsutskottet 19 och justitieutskottet 19. Extra suppleant kulturutskottet 17, miljö- och jordbruksutskottet 17, socialutskottet 17 och justitieutskottet 17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Klimatomställningen och human rights due diligence

Skriftlig fråga 2020/21:2336 av Mattias Vepsä (S)

Fråga 2020/21:2336 Klimatomställningen och human rights due diligence av Mattias Vepsä S till Statsrådet Anna Hallberg S I dag rapporterar flera medier om att en av Vattenfalls underleverantörer det kinesiska bolaget Jinko har deltagit i Kinas arbetsprogram i Xinjiangregionen. Enligt Vattenfall har hela solcellsindustrin

Inlämnad: 2021-03-25 Svarsdatum: 2021-04-07 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2336 av Mattias Vepsä (S) (pdf, 91 kB)

1177 Vårdguiden

Skriftlig fråga 2020/21:1265 av Mattias Vepsä (S)

Fråga 2020/21:1265 1177 Vårdguiden av Mattias Vepsä S till Socialminister Lena Hallengren S I Region Stockholm har vi stora problem i styrningen av vården, och regionledningen verkar vara mer intresserad av att sälja ut och privatisera än av att säkerställa bästa möjliga vård för oss stockholmare. Just nu pågår ytterligare

Inlämnad: 2021-01-14 Svarsdatum: 2021-01-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1265 av Mattias Vepsä (S) (pdf, 86 kB)

Skolan måste åter bli grunden i det gemensamma samhällsbygget

Motion 2020/21:2198 av Sultan Kayhan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2198 av Sultan Kayhan m.fl. S Skolan måste åter bli grunden i det gemensamma samhällsbygget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja en blandad skola och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2020/21:UbU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:2198 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2198 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.