Mattias Vepsä (S)

Mattias Vepsä (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.vepsa[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-09-25 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2020-03-09 – 2022-01-31
    • Statsrådsersättare 2019-01-21 – 2019-07-14
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2019-07-15 – 2019-10-01
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-02-01 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-05-29 – 2017-07-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-06-16 – 2017-06-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-05-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-06-16 – 2017-06-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-04-03 – 2019-10-01
    • Extra suppleant 2017-07-01 – 2017-07-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2017-07-01 – 2017-07-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-08 – 2019-10-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17, 17-18 och 19 (ersättare 170529-170727, statsrådsersättare 170925-180924 och 190121-191001). Ledamot sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant kulturutskottet 17-18, miljö- och jordbruksutskottet 18, utbildningsutskottet 19 och justitieutskottet 19. Extra suppleant kulturutskottet 17, miljö- och jordbruksutskottet 17, socialutskottet 17 och justitieutskottet 17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sverige bör ta initiativ till ekocidlagstiftning

Motion 2021/22:3741 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:3741 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä båda S Sverige bör ta initiativ till ekocidlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör undersöka möjligheten att internationellt ta initiativ till att komplettera Romstadgan


Utskottsberedning: 2021/22:UU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3741 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3741 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä (båda S) (pdf, 88 kB)

Ett hållbart och effektivt transportsystem

Motion 2021/22:3742 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:3742 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä båda S Ett hållbart och effektivt transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett hållbart och effektivt transportsystem och tillkännager detta för regeringen. Motivering Globalt utgör transportsektorn


Utskottsberedning: 2021/22:TU16

Motion 2021/22:3742 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä (båda S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3742 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä (båda S) (pdf, 83 kB)

Företagens ansvar gällande mänskliga rättigheter

Motion 2021/22:3747 av Serkan Köse och Mattias Vepsä (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:3747 av Serkan Köse och Mattias Vepsä båda S Företagens ansvar gällande mänskliga rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om företagens ansvar gällande mänskliga rättigheter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svenska


Utskottsberedning: 2021/22:NU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3747 av Serkan Köse och Mattias Vepsä (båda S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3747 av Serkan Köse och Mattias Vepsä (båda S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.