Mattias Karlsson (M)

Mattias Karlsson i Luleå (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län, plats 139
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.j.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Gruppledare
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2026-09-21
    • Moderaterna

    • Gruppledare 2022-10-18 –
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2021-04-13
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-04-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ordförande 2018-10-24 – 2022-10-24
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2022-10-25 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2022-10-27 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-11-15 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2020-11-01 – 2022-11-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot finansutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 18-19, finansutskottet 18-19 och skatteutskottet 19-. Ordförande riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Kompletterande direktiv till utredningen om en ny renskötsellag
Interpellationsdebatt 2021/22:314 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 18 februari 2022 Kompletterande direktiv till utredningen om en ny renskötsellag
Stillbild från Interpellationsdebatt: Direktiven till Renmarkskommitténs arbete
Interpellationsdebatt 2021/22:331 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 18 februari 2022 Direktiven till Renmarkskommitténs arbete
Stillbild från Interpellationsdebatt: Beslut om Kallak
Interpellationsdebatt 2021/22:191 av Lars Hjälmered (M) 11 januari 2022 Beslut om Kallak
Stillbild från Interpellationsdebatt: Jakten på ripa
Interpellationsdebatt 2020/21:778 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 18 juni 2021 Jakten på ripa
Stillbild från Interpellationsdebatt: Nytt slutdatum för ripjakt
Interpellationsdebatt 2020/21:757 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 18 juni 2021 Nytt slutdatum för ripjakt
Stillbild från Interpellationsdebatt: Finansinspektionens tillsyn över de noterade tillväxtföretagen
Interpellationsdebatt 2020/21:539 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 19 mars 2021 Finansinspektionens tillsyn över de noterade tillväxtföretagen

Dokument:

Ersättningsjobb i Kiruna

Interpellation 2019/20:305 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2019/20:305 Ersättningsjobb i Kiruna av Mattias Karlsson i Luleå M till Statsrådet Lena Micko S I mitten av november 2018 fattade riksdagen beslut om att ersätta radio- och tv-avgiften med en allmän public service-avgift som tas ut via skatten. Beslutet innebar slutet för Radiotjänst i Kiruna, som sedan

Inlämnad: 2020-02-03 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2019/20:305 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ersättningsjobb i Kiruna

Behoven av polisiär kontroll av olaglig taxitrafik

Interpellation 2019/20:289 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2019/20:289 Behoven av polisiär kontroll av olaglig taxitrafik av Mattias Karlsson i Luleå M till Statsrådet Mikael Damberg S Flera undersökningar visar att Sverige har fått nya problem med olaglig taxiverksamhet, trots skärpt lagstiftning och tidigare genomförda åtgärder för att stävja olaglig taxi. Dessvärre

Inlämnad: 2020-01-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:289 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Behoven av polisiär kontroll av olaglig taxitrafik

Svarttaxi

Interpellation 2019/20:206 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2019/20:206 Svarttaxi av Mattias Karlsson i Luleå M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den svenska taxibranschen har under lång tid hotats av osund konkurrens till följd av fusk med skatter och bidrag. Det har i hög grad präglat konkurrensvillkoren på marknaden och även den allmänna

Inlämnad: 2019-12-10 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:206 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svarttaxi

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.