Mattias Bäckström Johansson (SD)

Mattias Bäckström Johansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 34
Titel Reaktoroperatör
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.backstrom.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –
    • Suppleant 2015-02-18 – 2019-03-13

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-.
  • Föräldrar

    Egen företagare Torleif Johansson och undersköterskan Cecilia Bäckström.
  • Utbildning

    Oscarsgymnasiet, Oskarshamn, slutår 04. Driftingenjör, Sjöfartshögskolan i Kalmar, slutår 08.
  • Anställningar

    Drifttekniker, Oskarshamns kommun 05. Reaktoroperatör, turbinoperatör och stationstekniker, OKG 08-tjl.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Energikommissionen 2015-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Oskarshamn 06-. Landstingsfullmäktig, Kalmar län 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna Oskarshamn 06-. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Kalmar län 11-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Effektbrist

Skriftlig fråga 2019/20:195 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2019/20:195 Effektbrist av Mattias Bäckström Johansson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Det svenska kraftsystemet har länge präglats av en hög elkvalitet och god driftssäkerhet, vilket är en följd av en robust produktionsapparat och goda marginaler gällande överföringskapacitet. Sverige har dock under senare tid

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:195 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 87 kB)

Avskaffat krav på danstillstånd

Skriftlig fråga 2019/20:144 av Mattias Bäckström Johansson (SD)

Fråga 2019/20:144 Avskaffat krav på danstillstånd av Mattias Bäckström Johansson SD till Statsrådet Mikael Damberg S Under våren 2016 ställde sig en enig riksdag bakom ett tillkännagivande om att kravet på tillstånd för att få anordna offentliga danstillställningar ska tas bort. Därefter har en utredare fått i uppdrag

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:144 av Mattias Bäckström Johansson (SD) (pdf, 75 kB)

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2019/20:2637 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2637 av Tobias Andersson m.fl. SD Utgiftsområde 24 Näringsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 24 Näringsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering  Bakgrund Det finns betydande orosmoln och signaler om att Sverige tappar i


Utskottsberedning: 2019/20:NU1

Motion 2019/20:2637 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 85 kB) Motion 2019/20:2637 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se