Mats Sander (M)

Mats Sander (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Officer
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-05-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-03-14 – 2022-05-29
    • Ersättare 2020-11-02 – 2021-05-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2008-10-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2011-04-07 – 2011-06-22
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2011-04-07 – 2011-06-22
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2022-03-14 – 2022-05-29
    • Extra suppleant 2020-11-04 – 2021-05-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2020-11-24 – 2021-05-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:SoU24 4 maj 2022 En fast omsorgskontakt i hemtjänsten
Frågestund 17 mars 2022 Frågestund
Frågestund 29 april 2021 Frågestund
Debatt om förslag 2020/21:SoU9 3 mars 2021 Äldrefrågor

Dokument:

Styrningen av Sveriges krisberedskap

Skriftlig fråga 2020/21:2710 av Mats Sander (M)

Fråga 2020/21:2710 Styrningen av Sveriges krisberedskap av Mats Sander M till Statsrådet Mikael Damberg S Coronapandemin har satt fokus på Sveriges krisberedskap ur flera perspektiv. Materielförsörjning är ett sådant, där kritisk sjukvårdsmateriel och skyddsutrustning har saknats. Detta blev tydligt under pandemins inledande

Inlämnad: 2021-04-28 Svarsdatum: 2021-05-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2710 av Mats Sander (M) (pdf, 86 kB)

En ny fast förbindelse över Öresund

Skriftlig fråga 2020/21:2697 av Mats Sander (M)

Fråga 2020/21:2697 En ny fast förbindelse över Öresund av Mats Sander M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Öresundsregionen är Skandinaviens viktigaste tillväxtregion, vilket gör att infrastrukturen spelar en avgörande roll. Med Öresundsbron har Sverige och Danmark växt sig starkare som en region där integrationen

Inlämnad: 2021-04-28 Svarsdatum: 2021-05-05 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2697 av Mats Sander (M) (pdf, 88 kB)

Godsta°gskapaciteten o¨ver O¨resund

Skriftlig fråga 2020/21:2696 av Mats Sander (M)

Fråga 2020/21:2696 Godstågskapaciteten över Öresund av Mats Sander M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S En ny fast förbindelse över Öresund ökar tillgängligheten mellan Danmark och Sverige och innebär nya möjligheter för pendlare, fritidsresenärer och transporter av godstrafik på väg mellan de två länderna.

Inlämnad: 2021-04-28 Svarsdatum: 2021-05-05 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2696 av Mats Sander (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.