Mats Sander (M)

Mats Sander (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Officer
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-05-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-03-14 – 2022-05-29
    • Ersättare 2020-11-02 – 2021-05-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2008-10-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2011-04-07 – 2011-06-22
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2011-04-07 – 2011-06-22
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2022-03-14 – 2022-05-29
    • Extra suppleant 2020-11-04 – 2021-05-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2020-11-24 – 2021-05-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:SoU24 4 maj 2022 En fast omsorgskontakt i hemtjänsten
Frågestund 17 mars 2022 Frågestund
Frågestund 29 april 2021 Frågestund
Debatt om förslag 2020/21:SoU9 3 mars 2021 Äldrefrågor

Dokument:

Infrastruktur i Skåne

Motion 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. m Infrastruktur i Skåne m1678 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Motivering 2 Kommunikationsknutpunkt Skåne 3 Felande länkar avseende det skånska vägnätet 4 Öka betydelsen av RTI-planen 4 Skånes hamnar är viktiga för Sverige 5 Den


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) (doc, 64 kB) Motion 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) (pdf, 213 kB)

Medfinansiering

Motion 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. m Medfinansiering m1839 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om medfinansiering av infrastrukturprojekt. Motivering Infrastruktur är av stor vikt för många kommuner och regioner. Önskemål


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. (m) (doc, 40 kB) Motion 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. (m) (pdf, 145 kB)

Skåne som pilotlän för biogas

Motion 2009/10:N382 av Marie Weibull Kornias m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:N382 av Marie Weibull Kornias m.fl. m Skåne som pilotlän för biogas m1905 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra Skåne till pilotlän för biogas. Motivering Här i Skåne finns det ett antal företag, myndigheter


Utskottsberedning: 2009/10:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N382 av Marie Weibull Kornias m.fl. (m) (doc, 40 kB) Motion 2009/10:N382 av Marie Weibull Kornias m.fl. (m) (pdf, 151 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.