Mats Pertoft (MP)

Mats Pertoft (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Lärare.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-04-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-15 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Ersättare 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman 2006-10-04 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Extra suppleant 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Vice ordförande 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Extra suppleant 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-01-25 – 2018-04-17
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2011-11-07 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2008-01-24 – 2008-10-01
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-08-16
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2008-10-01 – 2009-01-13

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10, 11-14 och 15-16 (ersättare 151211-160806). Ledamot utbildningsutskottet 06-10, skatteutskottet 11-14 och vice ordförande justitieutskottet 15-16. Suppleant trafikutskottet 08-09, finansutskottet 06-07, 08, 09-10 och 11-14 och extra suppleant 15-16. Kvittningsman 06-10.
  • Föräldrar

    Ingenjören Curt Pertoft och arkivarien Maj-Britt Pertoft, f. Walldén.
  • Utbildning

    Freiherr-vom-Stein Gymnasium, latinlinje, Frankfurt/Main, Västtyskland. Gymnasieskola, samhällslinjen, Grännaskolan, Gränna, slutår 73. Sociologi, Johan-Wolfgang-von-Goethe Universität, Frankfurt/Main 74-78. Cykel- och mopedreparatörsutbildning, AMS, Göteborg 80. Diplomutbildning som eurytmist, Rudolf-Steiner högskolan, Järna 81-85.
  • Anställningar

    Hamnarbetare, Göteborg 79-81. Lärarvikarie 80-81. Lärare, Kristoffergården, Järna 85-86. Eurytmilärare, Martinskolan, Stockholm 86-90. Lärare och ekonomiansvarig, Solvikskolan 90-97. Ekonomiansvarig, Ängsholmens arbets- och boendekollektiv, ett behandlingshem för kvinnor i kris, Mörkö 97-00. Kommunalråd, Miljöpartiet, Södertälje 00-06. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen Regeringskansliet 16-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Skolinspektionens insynsråd 09-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 94-09. Ledamot, kommunstyrelsen, Södertälje 94-06. Ledamot, utbildningsnämnden, Södertälje 98-06. Hölö-Mörkö kommundelsnämnd 90-98. Landstingsfullmäktig, Stockholms län 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Miljöpartiet, Södertälje 95-02. Ledamot, partistyrelsen, Miljöpartiet 00-07. Föreningsordförande, Vågbrytaren, mot hälsovådlig elektromagnetisk strålning 01-03. Styrelseledamot, Telgekoncernen 02-06. Ordförande, Miljöpartiet Stockholmsregionen 10-16. Ordförande, Telge inköp 14-. Ordförande, Stiftelsen Drivhuset, Södertälje 15-. Styrelseledamot, Famna 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008

Motion 2007/08:Fi12 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi12 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008 mp056 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade och nya anslag enligt uppställning: Utgiftsområde Anslag Avvikelse


Utskottsberedning: 2007/08:FiU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2007/08:Fi12 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 62 kB)

med anledning av prop. 2007/08:100 2008 års ekonomiska vårproposition

Motion 2007/08:Fi10 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi10 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2007/08:100 2008 års ekonomiska vårproposition 1 1 Sammanfattning Miljöpartiet de gröna presenterar i årets motion med anledning av den ekonomiska vårpropositionen riktlinjer för en ekologiskt långsiktigt hållbar ekonomisk politik.


Utskottsberedning: 2007/08:FiU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:Fi10 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 329 kB)

med anledning av prop. 2007/08:136 En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete

Motion 2007/08:Sf24 av Gunvor G Ericson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf24 av Gunvor G Ericson m.fl. mp med anledning av prop. 2007/08:136 En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete mp053 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2007/08:136 En reformerad sjukskrivningsprocess för ökad återgång i arbete. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2007/08:SfU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:Sf24 av Gunvor G Ericson m.fl. (mp) (doc, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se