Mats Odell (KD)

Mats Odell (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Ekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-02 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-10-15 – 2013-01-01
    • Ordinarie 2010-10-06 – 2012-10-14
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1994-10-08 – 2006-10-05
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2010-10-07 – 2012-02-20
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2013-01-02 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-10-04 – 2013-01-01
    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-10-03
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-04-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-05-04
    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2000-02-01 – 2006-10-10
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-05-07
    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-16
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1998-12-02 – 2006-10-16
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-05-07
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

lättrörliga skattebaser

Skriftlig fråga 1999/2000:1310 av Odell, Mats (kd)

den 11 augusti Fråga 1999/2000:1310 av Mats Odell kd till finansminister Bosse Ringholm om lättrörliga skattebaser Problemet med att upprätthålla världens högsta skattetryck i en alltmer internationaliserad värld har för Sveriges del beskrivits i ett flertal sammanhang och utredningar de senaste tio åren. Senast i

Inlämnad: 2000-08-11 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald

Motion 1999/2000:N46 av Göran Hägglund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:N46 av Hägglund, Göran kd med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald 1 Konkurrens är en förutsättning för en sund marknadsekonomi En viktig orsak till att Sverige placerar sig dåligt i den så kallade välfärdsligan är det höga prisläget, till följd


Utskottsberedning: ------2000/01:NU4
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:134 Ekonomiska förutsättningar för elproduktion från förnybara energikällor

Motion 1999/2000:N41 av Inger Strömbom m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:N41 av Strömbom, Inger kd med anledning av prop. 1999/2000:134 Ekonomiska förutsättningar för elproduktion från förnybara energikällor 1 Regeringens förslag Regeringen föreslår i föreliggande proposition ett nytt system för att främja förnybar elproduktion med ikraftträdande den 1


Utskottsberedning: ----2000/01:NU3
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se