Mats Odell (KD)

Mats Odell (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Ekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-02 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-10-15 – 2013-01-01
    • Ordinarie 2010-10-06 – 2012-10-14
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1994-10-08 – 2006-10-05
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2010-10-07 – 2012-02-20
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2013-01-02 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-10-04 – 2013-01-01
    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-10-03
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-04-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-05-04
    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2000-02-01 – 2006-10-10
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-05-07
    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-16
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1998-12-02 – 2006-10-16
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-05-07
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1996/97:137 Nollvisionen och det trafiksäkra samhället

Motion 1996/97:T79 av Mats Odell (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:T79 av Mats Odell m.fl. kd med anledning av prop. 1996/97:137 Nollvisionen och det trafiksäkra samhället I propositionen föreslår regeringen en ny inriktning av trafiksäkerhetsarbetet med utgångspunkt i den så kallade nollvisionen. Det långsiktiga målet för trafiksäkerheten skall vara


Utskottsberedning: --1997/98:TU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:115 Mer tillgänglig kollektivtrafik

Motion 1996/97:T68 av Mats Odell (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:T68 av Mats Odell m.fl. kd med anledning av prop. 1996/97:115 Mer tillgänglig kollektivtrafik Regeringen har i sin proposition lagt förslag i syfte att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig för funktionshindrade. Vidare finns ett syfte att begränsa kostnaderna för färdtjänst och riksfärdtjänst


Utskottsberedning: -1997/98:TU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:100 Ett nytt system för skattebetalningar, m.m.

Motion 1996/97:Sk53 av Michael Stjernström m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk53 av Michael Stjernström m.fl. kd med anledning av prop. 1996/97:100 Ett nytt system för skattebetalningar, m.m. Inledning Regeringen har i propositionen bl a föreslagit förändringar avseende skattebetalningar, regler om F-skattebevis, en generell och enhetlig betalningsskyldighet


Utskottsberedning: ---------1996/97:SkU23
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se