Mats Odell (KD)

Mats Odell (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Ekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-02 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-10-15 – 2013-01-01
    • Ordinarie 2010-10-06 – 2012-10-14
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1994-10-08 – 2006-10-05
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2010-10-07 – 2012-02-20
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2013-01-02 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-10-04 – 2013-01-01
    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-10-03
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-04-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-05-04
    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-03-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2000-02-01 – 2006-10-10
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-01-31
    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-05-07
    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-16
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1998-12-02 – 2006-10-16
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-05-07
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m.

Motion 1995/96:Fi118 av Alf Svensson m.fl. (kds)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi118 av Alf Svensson m.fl. kds med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m. Sammanfattning Anledningen till att riksdagen nu får möjlighet att behandla centrala frågor i kampen


Utskottsberedning: -----------------------------------1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (70 yrkanden): , , 35 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:207 En ekonomisk politik för att halvera den öppna arbetslösheten till år 2000

Motion 1995/96:Fi113 av Alf Svensson m.fl. (kds)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi113 av Alf Svensson m.fl. kds med anledning av prop. 1995/96:207 En ekonomisk politik för att halvera den öppna arbetslösheten till år 2000 Regeringen börjar ändra kurs Så kom den då, regeringens sysselsättningsproposition. Det tog nästan två år att få fram den proposition som skulle


Utskottsberedning: --1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Sysselsättningsåtgärder (väckt med anledning av händelse av större vikt)

Motion 1995/96:A46 av Alf Svensson m.fl. (kds)

Motion till riksdagen 1995/96:A46 av Alf Svensson m.fl. kds Sysselsättningsåtgärder väckt med anledning av händelse av större vikt Inledning Denna motion föranleds av att regeringen inte förmått att presentera sina förslag till åtgärder för att möta den ökande arbetslösheten. I avsaknad av regeringsförslag är det


Utskottsberedning: -------------1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se