Mats Green (M)

Mats Green (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 255
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.green[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant civilutskottet 14- och försvarsutskottet 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi

Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverk ska förenklas och anpassas till ett digitaliserat och delande samhälle och tillkännager detta för


Utskottsberedning: FiU KU NU SkU

Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

Motion 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. M Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik Sammanfattning Sverige är i stort behov av bostadspolitiska reformer. Behovet av viktiga reformer har under den senaste mandatperioden fått stå tillbaka för en återgång till


Utskottsberedning: 2018/19:CU1

Motion 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 145 kB) Motion 2018/19:2948 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 150 kB)

Fler bostäder och ökat byggande

Motion 2018/19:2831 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2831 av Mats Green m.fl. M Fler bostäder och ökat byggande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genom regleringsbrev och instruktioner ombesörja att myndigheterna bidrar till att fler bostäder byggs och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: CU FiU KrU MJU NU SfU SkU TU

Motion 2018/19:2831 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 92 kB) Motion 2018/19:2831 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 155 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.