Mats Green (M)

Mats Green (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 255
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.green[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant civilutskottet 14- och försvarsutskottet 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regeringsutspel om försvårande av uthyrning av bostad

Interpellation 2014/15:761 av Mats Green (M)

Interpellation 2014/15:761 Regeringsutspel om försvårande av uthyrning av bostad av Mats Green M till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Bostadsminister Mehmet Kaplan MP och justitieminister Morgan Johansson S klargjorde i en debattartikel införd i Svenska Dagbladet den 30 juli att regeringen, efter krav från Vänsterpartiet,

Inlämnad: 2015-09-02 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:761 av Mats Green (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2014/15:122 Nya steg för en effektivare plan- och bygglag och ökad rättssäkerhet för verksamhetsutövare vid omgivningsbuller

Motion 2014/15:3104 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:3104 av Ewa Thalén Finné m.fl. M med anledning av prop. 2014/15:122 Nya steg för en effektivare plan- och bygglag och ökad rättssäkerhet för verksamhetsutövare vid omgivningsbuller Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2015/16:CU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2014/15:3104 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:3104 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M) (pdf, 67 kB)

Höjningen av bensinskatten

Interpellation 2014/15:490 av Mats Green (M)

Interpellation 2014/15:490 Höjningen av bensinskatten av Mats Green M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har klargjort att man avser att höja bensinskatten från och med den 1 januari 2016. Detta sker trots att blivande finansminister Magdalena Andersson S såväl som blivande statsminister Stefan Löfven

Inlämnad: 2015-04-07 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:490 av Mats Green (M) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.